Съвети за пътуване: Португалия
Блогът за пътеписи „Пътуване до...“ се премести на нов адрес http://patepis.com. Забелязвам, че все още очаквате да се появяват нови пътеписи на настоящия адрес – това няма да се случи. Всички тукашни пътеписи са преместени на http://patepis. com. Минете на новия адрес http://patepis.com, където има вече към дванайсет нови пътеписа. Новият урл за абонатите през RSS e http://patepis.com/?feed=rss2 До нови срещи на новото място!
Наскоро получих молба от наш читател да му помогна със съвет за пътуване до Португалия. С негово разрешение публикувам кореспонденцията ни и самите съвети.
Здравейте
Случайно попаднах на вашия сайт и след като го разгледах
обстойно, видях колко е полезен и много ми хареса. Тъй като
планирам пътуване до Португалия с кола, бих искал да ми
помогнете с някои ценен съвет относно маршрута и най-важните
неща, които трябва да се зная; имайте пред вид и това, че аз
съм абсолютна невежа по отношение на пътуванията в чужбина,
защото до сега не съм излизал извън България.
Предварително ви благодаря
Моят отговор:
Здравейте,
малко контра-въпроси:
1. с кола ли ще пътувате; откъде за къде
ще пътувате?
2.проверихте ли за евтини полети от Букурещ?
3.Ако все пак сте с кола — колко шофьора ще се бъдете в колата?
4. На разходка ли отивате или на работа?
Засега толкова
Ще се опитам да Ви отговоря
Поздрави
Стойчо
Здравейте отново, съжалявам въобще не съобразих, че не съм
ви дал почти никаква информация.
Ще пътуваме с кола, от В.Търново до Португалия. Ще бъдем
двама шофьори и отиваме на разходка И нямам нищо против да
публикувате отговора. Благодаря и до скоро
И отговора:
Здравейте,
първо трябва да ви кажа, че аз лично никога не съм ходил в Португалия, за това освен общите съвети за пътуване ще ползвам и външни източници, за да мога да ви отговоря като хората.
Избор на маршрут — обикновено ползвам www.viamichelin.com, т.к. все още нямам GPS — устройство. Приемам Лисабон като крайна цел на пътуването ви и ето какво се получава ако тръгвате от Велико Търново http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/ItiWGPerformPage?ie=utf-8&reinit=1&strStartCityCountry=1025340&strStartAddress=&strStartMerged=Tarnovo&strDestCityCountry=669&strDestAddress=&strDestMerged=Lissabon&image2.x=31&image2.y=9 Разстоянието е 3780 км и разходите по пътуването в едната посока възлизат на почти 500 евро, както смята сайта или малко повече, т.к.е вероятно да не отчита всички пътни такси. Приел съм че цената на горивото е 1,30 евро —
и по-малко да е в действителност — разходите пак са от порядъка на 500 евро и то само в ЕДНАТА ПОСОКА. Като вземете пред вид, че 4000 км не можете да пътувате непрекъснато трябва да имате пред вид и възможните разходи за нощувки — т.е. поне още 250 евро за нощувки. Общо — 750 Евро. За връщане ви трябват още толкова....Сметката е съвсем груба, но едва ли можете да свалите повече100—150 евро от нея, без да се налага да спите по храстите. Забележете, че не включвам разходите за храна. При това положение е добре да помислите за самолет — от Букурещ има евтина авио-компания, която лети до Лисабон http://www.blueair-web.com/index.php?LANG=BG — погледнете и там. Но както казахте, отивате на разходка, така че приемам,че по-скоро искате да видите свят, отколкото да икономисвате пари:-). Ако решите да пътувате със самолет — прескочете следващите точкиИ така — очакват ви почти 4000 км каране. Това значи, че на всеки
1000—1200 км трябва да спирате. Личният ми опит сочи, че сам шофьор може да мине 1000 км първия ден, но на следващия трябва да намали темпото — това е при 12 часа чисто време за каране или 13, акто се имат предвид спиранията за зареждане и отреждане;-) Ако сте двама — реалното разстояние, което можете да минете, едва ли ще надвишава 1200 км. Или с други думи разделите пътя така: първия ден да стигнете до Любляна (или в краен случай — Загреб), спите там; следващата вечер можете да сте в района на италианско-френската граница — в Кан или Ница едва ли ще имате проблем да спите. Следваща спирка може да е в Билбао, Валядолид или Мадрид (последното е с малко отклонение от изчисления маршрут, но нали сте на разходка:-) Ако търситепо-евтино настаняване — вижте първа част на пътуването из Европа на бай Кольо публикуван на нашия сайт. Дал е доста връзки за прилични нощувки:
http://www.hotelformule1.com/
http://www.accorhotels.com/accorhotels/index.html
http://www.venere.com/
http://www.hostelworld.com/
http://www.hostelbookers.com/
http://www.ownersdirect.co.uk/search_advanced.asp
http://www.homelidays.com/
http://www.zermatt.ch/index.e.html
http://rentals.loquo.com/english/madrid
http://www.barcelona30.com/п
Каране — като изключим участъка София-Ниш — всичко останало е магистрала, с нпкакви минимални прекъсвания в Хърватска и Словения. А даже и тези участъци са бързи. Не ви препоръчвам да надвишавате скоростта никъде — важното е да имате висока средна скорост, а не — пикови стойности в скоростта. Висока средна скорост се получава само ако карате така, че не се налага да натискате спирачки и да се стараете да не падате под 100 км/ч. Тогава средната скорост може да стигне даже 85 км/ч. Колкото и невероятно да звучи: НЕпадане под 100 означава и НЕвдигане над 130км/ч . Общо взето колите тогава са доста икономични
Зареждане — в Сърбия зареждате само на ОМВ — всичко останало е риск. Нататък вече можете да зареждате където си искате, но хубавото международните вериги бензиностанции (ОМВ, ШЕЛ, АДЖИП и т.н.) е, че са като Макдоналдс — знаете какво е качеството на горивото и има чиста тоалетна. Освен това веригите в общия случай приемат и кредитни карти — включително и ОМВ в Сърбия.
Извадете си кредитна карта — Мастер кард или Виза, като се върнете ще ми благодарите за този съвет. Гледайте да е истинска кредитна карта — Виза електрон е обикновена дебитна, която може да се ползва като кредитна - но пък обезателно трябва да е заредена Вземете си истинска Виза или Мастер кард. В Хърватска и кварталните бакалници приемат кредитни карти — смятайте какво е по- на Запад. Почти всички пътни такси (вкл. и Сърбия отскоро) могат да се плащат с тях.
Вземете си две туби по 10л вода в колата — не се шегувам изобщо. Ама вода — не кола или нещо друго. Само вода ви оправя
Спане в Лисабон — из блога на Богимил Шопов:
Да спим евтино в Лисабон: Резиденция Италия
Две места в Лисабон влизат в категориите на този сайт за евтино, но същевременно комфортно спане. Аз ги препоръчвам, но избора оставам на вас.
Първото място:
Тази стая е една
Цените започват от 42 и стигат до 70Е, може би са малко високи на общия фон, на хостелите, но тук, можете да намерите комфорт и добро обслужване на поносима за Лисабон цена. Ако ви е харесало това, което пише в статията, можете да погледнете и сайта на хотелчето.
Карти на Лисабон
Лисабон и Португалия винаги са носили една сладка наслада от смесицата на история, настояще, порто и нрава на хората. Ако имате път натам, тези карти ще ви бъдат много полезни:
Карта на центъра на португалската столица.
Къде се намират забележителностите
Не на последно място е полезно да имате картата и на летището в Лисабон, ако се налага да го ползвате.
8. Какво можете да видите в Португалия: честно казано не познавам тази страна — най-добре е вие да напишете пътепис за там. Това ще бъде и хонорарът ми за тези Съвети за пътуване в Португалия:-)
Комитата добави —
Съвети от една приятелка, която беше това лято там:
— Почти от всяка европейска столица (но не и от София) има чартърни и лоукост полети до Фаро — летището на Алгарве, португалския Слънчев бряг, на 300 км южно от Лисабон.(От София пътуват автобуси и стигат за над 48 часа);
— Вариант е и самолет до Малага или Мадрид в Испания; оттам с автобус или влак. Внимание: и испанците, и португалците са европейски шампиони в губенето на багажи и закъсненията на самолети.;
— Възможностите за спане в Лисабон са много, но повечето са вече превзети
— Има няколко приятни хостела, но те са букнати за месеци напред през лятото. Изненадващо, удобен вариант се оказва използването на услугите на туристическия център на самото летище;
— Заведенията в туристическия център са по европейски скъпи. Извън него — много евтини. Закусвалните, в които традиционно се хранят местните, се наричат pastelaria и често готвят ужасно вкусно. Меню и обслужване на език, различен от португалски, няма;
— Транспортът е блестящ на фона на останалото — и евтин. Има метро, но често
— В Лисабон има две много красиви гари: нефункциониращата Росио, в центъра на града, която днес е само архитектурен паметник, и футуристичната гара Ориенте на река Тежу, в подстъпите на "Експо"-то и най-големия океанариум в Европа, където плуват обитателите на всички океани;
Синтра е китен средновековен градец. Слизаш от трамвай 28 — енергична жълта мотриска
Улиците са толкова тесни, че трябва да се долепиш до стената, за да пуснеш да мине трамваят. И толкова стръмни, че често изобщо не са улици, а просто дълги стълби с имена.
И още едно материалче за Португалия, публукивано във
Блогът за пътеписи „Пътуване до...“ се премести на нов адрес http://patepis.com. Забелязвам, че все още очаквате да се появяват нови пътеписи на настоящия адрес – това няма да се случи. Всички тукашни пътеписи са преместени на http://patepis. com. Минете на новия адрес http://patepis.com, където има вече към дванайсет нови пътеписа. Новият урл за абонатите през RSS e http://patepis.com/?feed=rss2 До нови срещи на новото място!
Гласувайте за този пътепис:
3 коментара:
а водата за какво е толкова много? не може ли да се купува по пътя по бензиностанциите?
За да ти е под ръка:-) Другото е, че човек си купува обикновено литър-два на бензиностанция, вода, която свършва доста по-бързо отколкото свършва бензина до следващо зареждане.
И трето - в общия случай водата, която се продава по бензиностанциите в чужбина често е с необичаен (за нас) вкус или пък е само газирана - и двете неща за мен лично са проблем при пътуване. А жажда се утолява обикновено само с познати и негазирани неща:-)
Водата, сандвичите и другите неща по бензиностанциите на магистралите са скъпи (то и у нас на Шел и ОМВ е скъпо), но пък в Carefour или подобни вериги супермаркети цените са съвсем добри. В Испания пищовче с минерална вода - 500 мл е от порядъка на 30 евроцента. Вярно, че не всички са вкусни, но охладени (в хладилна чанта) стават.
Италианските Autogrill не са евтини, но пък има разнообразие на топли ястия. Изобщо Италия е с най-уредените сервизни райони (area servizio, Rasthof, почивалище,...) по магистралите - бензиностанции, магазинчета, закусвални. Замразените пакетирани в триъгълни кутии сандвичи са отврат - хем скъпи, хем непресни. По-добре вземете нещо топло, парче пица или салата.
Разбира се, климатикът е задължителен аксесоар при преходи в Южна Европа (освен през зимата).
Публикуване на коментар