Гърция, Солун
Кой не е ходил в Солун и кой не знае за него?!
Емил и аз пристигнахме в града към обяд и се настанихме в хотел Капсис. Хотелът се намира много близо до жп гарата, на ул."Монастиру" 18. Монастиру е нещо като продължение или край на основната пътна артерия на града Егнатия.
Тръгнахме на разузнавателна разходка, чиято цел беше да проучим хотели и хотелчета в района. Бяхме обещали това на познати пътешественици. Не открихме нищо
Ръмеше дъжд и беше леко неприятно, но продължихме към Капетанрията или към внушителната сграда на пристанищното управление., откъдето започва крайбрежната Никис. В непосредствена близост до тази сграда има бивши складове, превърнати сега в уютни кафе-ресторанти. Пихме кафе в Kitchen бар, от който гледката към солунския залив е гарантирана. Тук си спестявате и шума от колите, който ще ви отрови живота, ако предпочетете крайбрежната.
Поразходихме се по тесните улички между Никис, Цимиски и Ерму. В тази част на града съжителстват стари /неосвежени/ и нови сгради. Разговаряхме за спешно нуждаещите се от реставрация къщи в старите софийски квартали. Прекосихме Егнатия в северна посока. Видяхме руски видеотеки и множество магазинчета, в които можеш да си купиш бира Балтик за дребни пари, говорейки на руски език.
Разгледахме и малките квартални пазарчета с евтини цветя и арпаджик.
Достигнахме до черквата Дванайсет Апостоли /под закрила на ЮНЕСКО/, която успяхме да разгледаме само отвън, а после позяпахме менютата на ресторантчетата наоколо. Емил по традиция се интересуваше от цената на порция рибка Гаврос.
Към 17,30 се върнахме в хотела, където трябваше да се срещнем с хората, с които щяхме да търсим място за вечеря. Пристигнаха с кола, в която имаше и други гости. Запознахме се в движение и тръгнахме.
След едночасово обикаляне в търсене на място за паркиране се озовахме в стария град, известен като турския квартал или като Цинари. Цинари всъщност е чинар. Името е дадено от турците заради запазените и до днес дървета на централното малко площадче.
Домакините ни заведоха в тайното заведение Кипос на улица Димитриу Полиокриту. По нищо нямаше да разберем, че това място заслужава внимание. Пред заведението стои самотна масичка с две столчета. Витрините са изрисувани със златна боя
Самата среща беше едно от най-веселите и вълнуващи преживявания, които сме имали в последните години. Към компанията ни се приобщаваха местни юнаци, които настояваха да почерпят красаки /червено винце/, защото виждали в нашата компания истински мъже /особено Емил, понеже е с мустаци/. Чуваше се критяни да говорят за Есенин и Маяковски, а мен ме обявиха за Ана Ахматова. Младо турче се опитваше да говори гръцки, руски и сръбски едновременно, докато отпиваше социално биричка и винце. Гъркиня пееше Честит рожден ден на турски, защото някога работела като клоун за детски увеселителни партита и се налагало да поздравява дечицата на всевъзможни езици. Баба й пък говорела български език. Някои от новоприсъединилите се разказваха истории за пътувания в България на гръцки, без да ги е грижа, че половината от присъстващите не са гърци.
Абе май всички се разбирахме по някакъв странен начин. Никой не искаше да си тръгва, местните заключиха вратите и продължиха да поръчват кани вино, да се бъркат за дребни сувенири, кибритчета и пр. С много мъка успяхме да станем и да напуснем заведението.
След полунощ се пренесохме в бар Кардю някъде в центъра. Именно там разбрахме, че някои от солунчаните са идвали за Коледа в София. Не спряха да се оплакват от гръцката туристическа агенция, която ги излъгала за всичко. Споделихме, че по подобен начин са се чувствали доста българи, отишли да празнуват в съседните страни.
Рано на следващия ден се отправихме на дневна експедиция отново в стария град. Отидохме до черквата Св. Димитър и продължихме нагоре по стълбите. Озовахме се пред черквата Профити Илия /"Пророк Илия/, която, освен че е стара и забележителна, има наклонен централен купол. Понеже си нямаме снимки пред Пиза, снимахме се пред Пророк Илия.
Продължихме към стария град с идеята да открием чинарите и единствената запазена от опожарявания стара кръчма Цинари. До много скоро кварталът е бил беден и занемарен. В празните турски къщи през
Достигнахме до площадчето и веднага разпознахме старата синя кръчма, построена през 1885 г. Като повечето кафенета от онова време, някога вътре е имало и бръснарница. Старият-нов собственик седеше до печката с дърва и веднага започна да ни разказва за миналото на кафе-узерията. Впрочем, на една от стените можеше да се видят стари снимки и даже материали от пресата. На една малка черна дъска с тебешир беше написано:
Младото сервитьорче донесе кана с вода още при сядането ни и препоръча да вземем узо Бабадзим, печени сардини и Смирнейка. Смирнейката представлява кюфтета в доматен сос по измирски/смирненски. Към
Отлична храна на напълно прилични цени. Впрочем повечето заведения в този квартал са евтини. Според гръцките стандарти основно блюдо за 5 евро се смята за евтино.
След обяда се разходихме до крепостната стена и кръстосахме малките улички с красивите свежо боядисани и измазани къщи. Заговаряха ни всякакви местни хора, снимахме се с много от тях. Питаха ни за лични неща по съвсем естествен начин за гърците е нормално да разпитват за личния живот брак, деца, работа. Така те смятат, че проявяват интерес към вас и вашето семейство. В късния следобяд се прибрахме в хотела, за да се подготвим за предстоящата сватба. Имахме и такова събитие в програмата.
Оттук нататък историята е ясна сватбата продължи до разсъмване.
На следващия ден направихме разходка в крайбрежните квартали, посетихме позабравени от нас забележителности и черкви. Предстоеше и вторият тур на балканската среща, който мина и замина също толкова трогателно, колкото и през първата вечер.
За срещата беше избрано много приятно малко ресторантче, което се намира зад вкопаната черква Преображение. Черквата е на бул. Егнатия, срещу известната стена на Галериус Камара.
Последната сутрин използвахме за разходка и снимки на големия пазар Модиано, откъдето купихме екстра върджин зехтин. Научихме, че големите сезонни намаления вече са започнали. Похвалиха ни най-вече веригата магазини Carefour. Последно фрапе на крайбрежната. Слънце. Прекрасна видимост и чуден изглед към Олимп. На колко километра са били боговете от Солун? Май на стотина по суша... Последен поглед към Св. София и Аристотелевия площад.
В 17,47 часа шареното влакче вече летеше към България.
Автор: Росица Якимова
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Преместихме се на нов адрес: http://patepis.com, така че е по-разумно да коментирате там :)